Jak fotografować psy?

Mój aparat robi zdjęcia...?

Jaki będzie wynik, gdy dodamy do siebie trzy elementy: psa, jego opiekuna  oraz aparat fotograficzny? Cóż, często zupełnie nieprzewidywalny…

 

W dobie wszechobecnej fotografii cyfrowej zdawać się może, że nie ma nic prostszego od zrobienia dobrego zdjęcia. Tymczasem, gdy przyjrzeć się setkom tysięcy fotografii, choćby tych zamieszczanych codziennie na forach internetowych okaże się, że tylko nieliczne z nich spełniają podstawowe kryteria poprawności technicznej, nie wspominając już o ich kompozycyjnych, czy artystycznych walorach.

Niesforny model

„Chodź tu piesku, zrobię ci zdjęcie!” Nie łudź się, że pies zrozumie Twoje zamiary i zacznie pozować. Ma to swoje dobre strony, ponieważ zwierzęta na zdjęciach wyglądają zazwyczaj naturalnie. Tym niemniej, psy nie należą do łatwych modeli, przynajmniej większość psów… Nie mają pojęcia, czym jest aparat fotograficzny, nie rozumieją, dlaczego pan lub pani klęczy przed nimi trzymając ten dziwny przedmiot przed oczami. Czy to jest  nowa zabawka, czy też coś do zjedzenia? O! To wydaje jakieś dźwięki, trzeba uciekać???!!!

Blaski i cienie światła

Światło jest tym, co czyni fotografię możliwą. Dzięki światłu widzimy barwy i kształty. Gdyby nie światło, nie byłoby też cieni. Można powiedzieć, że aparat fotograficzny to nasz pędzel, a światło to nasze farby. Dobry fotograf zna jasne i ciemne strony światła, zna jego kaprysy i potrafi nad nimi zapanować 

Czarny pies, biały pies...

Czy lepiej posiadać psa czarnego, białego czy szarego? Wydawałoby się, że tak postawione pytanie ma sens dla kogoś, kto nie chce, by sierść była widoczna na jasnej bądź ciemnej kanapie. Tymczasem okazuje się, że jest to zasadnicza różnica dla aparatu fotograficznego. Nie chodzi tu jednak wprost o kolory, ale o stopień jasności (czy też ciemności) fotografowanego obiektu.

 

1 / 1

Please reload